Nowości  Roboty    
 

Roboty.info.pl > W Polsce rywalizowały łaziki marsjańskie

2015-09-07 W Polsce rywalizowały łaziki marsjańskie

W Świętokrzyskim odbyły się prestiżowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC), skonstruowanych przez studenckie zespoły.

5-6 września 2015 roku w Podzamczu koło Chęcin podczas drugiej tych zawodów rywalizowało w sumie 26 drużyn z 12 krajów świata - m.in. Stanów Zjednoczonych, Australii, Turcji, Bangladeszu, Egiptu czy Indii.


Łazik #next Team z Politechniki Białostockiej (grafika: Politechnika Białostocka)

Zawody European Rover Challenge (ERC) to europejska mutacja rywalizacji łazików marsjańskich University Rover Challenge, odbywających się w Stanach Zjednoczonych.

Łaziki rywalizowały w pięciu konkurencjach:

  • łaziki musiały wkopać się w grunt i odnaleźć w nim ukryte próbki,
  • "naprawa" reaktora umieszczonego w terenie wyłącznie za pomocą manipulatora bazując na obrazie z kamery łazika,
  • przejazd łazików bez użycia instrumentów wizyjnych (symulacja awarii kamery),
  • pokonywanie wzniesień,
  • prezentacja łazika (ćwiczenie PR-u).

Zwycięstwo odniosła ekipa z Kanady (University of Saskatchewan). Drugie miejsce zajęli Polacy z #next Team z Politechniki Białostockiej. Warto wiedzieć, że Polskę reprezentowało aż 13 zespołów. Na trzecim miejscu ponownie byli Kanadyjczycy z montrealskiego McGill University.

Gościem imprezy był amerykański astronauta Harrison Schmitt. W 1972 roku podczas misji Apollo 17 jako jako ostatni dotąd człowiek chodził i jeździł on po powierzchni Księżyca. Jeździł bowiem na powierzchni Księżyca używał on łazika księżycowego zaprojektowanego przez zespół polskiego inżyniera Mieczysława Bekkera. Obecny był także dr Gianfranco Visentin, szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Szczegółowe informacje na temat ERC znajdują się na stronie wydarzenia www.roverchallenge.eu.

Organizatorem wydarzenia była Europejska Fundacja Kosmiczna we współpracy z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Austriackim Forum Kosmicznym i ABM Space Education.