Nowości  Roboty    
 

Roboty.info.pl > Rekord zgłoszeń na European Rover Challenge

2015-07-24 Rekord zgłoszeń na European Rover Challenge

Prawie 40 drużyn z 12 krajów zmierzy się w tym roku w drugiej edycji European Rover Challenge (ERC), międzynarodowego konkursu robotów marsjańskich, rozgrywanego w Polsce, w Podzamczu koło Kielc.


Polski łazik Hyperion II - zwycięzca amerykańskich zawodów University Rover Challenge w 2014 roku (grafika: ESA)

Wśród zgłoszonych zespołów jest m.in. amerykański Uniwersytet Yale, wielokrotni zwycięzcy amerykańskiej edycji zawodów z Politechniki Białostockiej, czy też zeszłoroczni finaliści ERC z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Kairskiego. Zawody będą oceniane przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

"To zdecydowanie rekord w historii podobnych zawodów na całym świecie, gdzie już druga edycja przyciąga tak dużą liczbę zainteresowanych zespołów. Stało się więc faktem, że European Rover Challenge zostało już docenione jako prestiżowe wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział, co dodatkowo promuje nasz kraj na mapie interesujących imprez naukowo-technologicznych." - powiedział Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC.

Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich. Zadania będą dotyczyły nawigacji, badań geologicznych i sprawności terenowej pojazdu. Zawodom będzie towarzyszył Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje zaprezentują swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.

"Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła do RCNT ponad 25 tysięcy widzów. To doskonała okazja do prezentacji także bogatej oferty edukacyjnej Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które rozpoczęło działalność właśnie podczas pierwszego ERC. W tym roku przygotowaliśmy dodatkowo warsztaty dla nauczycieli przeprowadzane we współpracy z ESERO, czyli biurem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej." - powiedział Marcin Perz z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, współorganizator wydarzenia.

Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego.

"W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki." - powiedział Piotr Węclewski, przewodniczący jury.

Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem relacji handlowych, transferem wypracowanych technologii czy też doświadczeń w zarządzaniu projektami.

Wydarzenie zostanie też wzbogacone przez obecność Andy'ego Weira - pisarza, autora bestsellerowej powieści "Marsjanin", na podstawie której powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, i która znalazła się na pierwszym miejscu na liście najchętniej kupowanych książek w Stanach Zjednoczonych.

Fani, podczas video rozmowy w pierwszym dniu zawodów, będą mogli na żywo zadawać pytania dotyczące jego twórczości, planów na przyszłość oraz tego, w jaki sposób udało mu się zrealizować marzenia z dzieciństwa i przekłuć swoje pasje w międzynarodowy sukces.

Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostały Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Województwo Świętokrzyskie, Mars Society Polska, Planet PR oraz Trio Conferences. Organizatorami ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. świętokrzyskiego.

Zawody ERC odbędą się w dniach 5 i 6 września 2015 roku na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.