Nowości  Roboty    
 

Roboty.info.pl > Kosmiczny robot naprawczy DEOS

2012-09-13 Kosmiczny robot naprawczy DEOS

Sztuczny satelita DEOS będący robotem naprawczym ma serwisować inne satelity na orbicie wokołoziemskiej. Właśnie rozpoczęły się prace nad jego stworzeniem.

13 września 2012 roku podczas targów aeronautycznych ILA Berlin Air Show została podpisana umowa obejmująca prace na projektem satelity oraz przebiegu jego misji testowej w kosmosie. Trać maja one rok czasu i kosztować 15 mln euro. Określone mają być m.in. sposoby zbliżania satelity naprawczego do innych obiektów kosmicznych, oblatywanie, chwytanie i dokowanie z nimi, sposoby prowadzenia prac serwisowych w tym stanie złączenia.


Wizualizacja satelity naprawczego DEOS łapiącego innego satelitę (grafika: DLR)

"Świadczenie usług w przestrzeni kosmicznej jest tyko możliwe dzięki zastosowaniu robotyki kosmicznej. Poziom wydajności nowoczesnych robotów jest porównywalny do możliwości astronauty w skafandrze kosmicznym. Celem misji DEOS jest przetestowanie tego po raz pierwszy." - powiedział Gerd Gruppe z DLR.

Obok napraw DEOS umożliwiać ma ponowne tankowanie satelitów. Umożliwiać ma to zapewne przedłużanie ich czasu operacji poprzez podwyższenie orbity lub możliwość uniknięcia zderzenia z tzw. kosmicznymi śmieciami lub innymi satelitami.

Dodatkowo DEOS umożliwiać mia przechwytywanie uszkodzonych satelity w kosmosie oraz sprowadzanie ich na taką orbitę, aby spłonęły w atmosferze (kontrolowana deorbitacja).

Po pierwszej projektowej fazie zbudowany ma być rzeczywisty prototyp składający się z dwóch części - klienta i serwisowca. Służyć ona ma do testów na orbicie.

Program DEOS jest prowadzony przez niemiecką agencję kosmiczną DLR za środku z niemieckiego ministerstwa gospodarki BMWi (Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie).