Nowości  Roboty    
 

Roboty.info.pl > Druga edycja zawodów ASTROBOT rozstrzygnięta

2014-03-24 Druga edycja zawodów ASTROBOT rozstrzygnięta

Zakończyła się druga edycja konkursu ASTROBOT, który odbył się w niedzielę 23 marca 2014 roku w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Finalistami konkursu zostałą drużyna nastoletnich inżynierów w składzie:

  • Tomasz Cienkowski z Tłuchowa,
  • Julian Molski z Poznania,
  • Agnieszka Osińska z Torunia,
  • Mateusz Sieniawski z Olsztyna,
  • Zofia Sorbjan z Warszawy.


Finaliści (grafika: Planet PR)

Zwycięska drużyna młodych inżynierów pojedzie latem na wyprawę za koło podbiegunowe - do miejscowości Andoya w Norwegii. Odwiedzą tam bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Roboty (grafika: Planet PR)

I etap konkursu polegał na wymyśleniu misji badawczej do dowolnego ciała niebieskiego. Spośród ponad setki nadesłanych esejów konkursowych Jury wybrało trzydzieści najlepszych prac i zaprosiło ich autorów na cztery dni do Warszawy.

Od czwartku 19 marca gimnazjaliści, którzy pomyślnie przeszli I etap konkursu i zostali zakwalifikowani do II części, mieli niebywałą szansę odwiedzić Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (Centrum Kontroli Misji satelity LEM) i interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik. Wysłuchali także koncertu muzyki poważnej pod rozgwieżdżoną kopułą planetarium Niebo Kopernika. Obejrzeli też projekty badawcze swoich starszych kolegów - finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014).


(grafika: Planet PR)

Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na temat analizy zdjęć satelitarnych, w warsztatach psychologicznych, informatycznych i poświęconych sztuce publicznej prezentacji tematów naukowych. Zajęcia poprowadził dr Marcin Stolarski, zwycięzca polskiej edycji FameLab. Autorzy pięciu najlepszych esejów poświęconych badaniom kosmosu mieli również szansę opowiedzieć o swoich pomysłach. Za najciekawszą prezentację Jury nagrodziło Zofię Kaczmarek z Torunia.

W niedzielę odbył się finał konkursu ASTROBOT - Turniej Robotów Badawczych. Uczestnicy podzieleni na 6 pięcioosobowych zespołów, zgodne, w grupach budowali i programowali swoje maszyny. To konstrukcja i program robotów miały zadecydować o zwycięstwie jednej z drużyn. Uczniowie dopiero w sobotę poznali zadania konkursowe, które sędziowie postawili przed ich robotami.

Niedzielny poranek był bardzo emocjonujący. Każdy ze zbudowanych robotów miał trzy próby startowe. Najlepiej poszło maszynie zbudowanej przez Tomka, Juliana, Agnieszkę, Mateusza i Zosię, którzy tym samym wygrali wyprawę do Norwegii.

Finałowa trzydziestka rozjechała się już do domów, zabierając ze sobą wspomnienia z czterech dni wspólnych zajęć oraz nagrody rzeczowe w postaci książek popularno-naukowych.

Piątka zwycięzców ponownie spotka się latem, by - już bez tremy i stresu - nauczyć się czegoś nowego o badaniach kosmosu.

"W Polsce jest wiele młodych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. To właśnie z myślą o nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, stworzyliśmy po raz drugi możliwość spotkań w inspirującym środowisku, by zachęcić do rozwijania pasji związanej z naukami ścisłymi." - powiedział dr inż. Tomasz Barciński z Mars Society Polska, przewodniczący konkursowego Jury.

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia od wielu lat zajmujące się popularyzacją nauki:

  • Mars Society Polska - polski oddział Mars Society,
  • Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.